Премиерът и главният прокурор: Закъсняваме със Закона за антитероризма
Ofmedia.bg
Закъсняваме с мерките срещу тероризма, трябва бързо да приемем новия антитерористичен закон, както изисква Еврокомисията. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров пред Би Ти Ви. Той подчерта, че законодателите трябва да побързат не заради настояването на Брюксел, а в интерес на националната сигурност, съобщава Труд.
„Имаме възможността да наваксаме със закъснението. По-добре да направим нещо, било то и по-късно, отколкото да не правим нищо", каза Цацаров. Проектозаконът се обсъжда в момента от експерти на прокуратурата, МВР и ДАНС. В него ще се даде определение на различните нива на заплаха. Ще се регламентират случаите, в които държавата затваря станциите на метрото и летищата, кога се налага отмяна на учебни занятия или прекъсването на мобилните комуникации. Според проектозакона заподозрени във връзка с джихадисти ще влизат в черни списъци на службите и ще им бъде отказван достъп до страната.
„Абсолютно сме закъснели, надявам се до една-две седмици да го внесат - коментира премиерът Борисов. - Година и половина говорим за промените в конституцията, а трябваше да променим законите, които се отнасят за хората."
„Аз съм против това антитерористичното законодателство да дава извънредни правомощия на магистратите и на службите", поясни Цацаров.
„Ако искаме прекратяване дейността на определено юридическо лице - сдружение, организация - заради това, че тя е близка до тероризъм, прикрива го, финансира то и т.н., това трябва да стане със съдебно решение. Друг е въпросът, че процедурата трябва да бъде по-ускорена във времето, например по-бързо да се дават разрешения за следене и подслушване. Но при всички случаи със съответните права на защита", каза той. Обвинител №1 добави, че има опасения от злоупотреби все пак.
„Със или без закон е най-трудно при разследвания за тероризъм да се стиковат всички служби за сигурност помежду си. Често те крият помежду си важна информация за заподозрени терористи, за да си присвоят заслугите за определен агент", каза Георги Илиев от Националната следствена служба, който разследва атентата на летище „Сарафово". „Винаги когато се провежда такава акция, не трябва да има двама генерали. Един трябва да кара влака. Той да взема решения и да поема отговорност и никой да не се обижда, че не е на първа линия, а на втора и че след това на някого са раздали медали и на някого не...", добави Илиев.